• O szkole

• Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie powstał w wyniku połączenia Zespołu Szkół Specjalnych w Gryfinie funkcjonującego od 1977 roku oraz szkół w Nowym Czarnowie funkcjonujących w różnej formie od roku 1957.

W skład Zespołu wchodzą:
          - Szkoła Podstawowa,

- Szkoła Przysposabiająca do Pracy.

Podstawowym celem placówki jest wszech­stronny rozwój osobowości uczniów, usprawnianie za­burzonych funkcji psychomotorycznych i przygotowanie ich do życia
          w społeczeństwie.

Misja szkoły:

„Każdy może wiedzieć więcej, umieć lepiej, piękniej żyć”

Informacje ogólne:

• Zespół Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie zapewnia szeroki, bezpłatny dostęp do nowoczesnych form rewalidacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i nauczania zgodnego z zasadami nowoczesnej pedagogiki.
          • Świadectwa szkolne wydawane uczniom nie zawierają adnotacji o fakcie posiadania przez ucznia orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, pieczęcie szkolne umieszczane na świadectwie nie zawierają określenia „specjalna”. Świadectwo nie różni się więc w żaden sposób od dokumentu wydawanego przez szkoły ogólnodostępne.
          • Oferta edukacyjna skierowana do uczniów z niepełnosprawnością  intelektualną w stopniu lek­kim, umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
          • Przyjmujemy dzieci i młodzież w wieku: od 3 do 25 lat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim oraz od 7 do 24 lat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, w tym także: na wóz­kach (budynki i teren szkoły pozbawione barier architektonicznych), pampersowane, bez kontaktu słownego, niewidome i niesłyszące.
          • Szkoła zapewnia uczniom możliwość korzystania z gorącego posiłku.
          • Nieodpłatny dowóz z te­renu gminy Gry­fino, Widuchowa, Banie zapewnia odpowiedni Urząd Miasta (Gminy).

Oferujemy:

• zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawo­wej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stop­niu lekkim, umiar­ko­wanym i znacznym
          • zespołowe zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stop­niu głębokim,
          • zajęcia edukacyjne w Szkole Przysposabiającej do Pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną
            w stopniu umiarko­wanym i znacznym,
          • alternatywne metody nauczania m.in.: me­todę Dobrego Startu, metodę Marii Montessori, metodę stymulacji polisenso­rycznej,
          • liczne koła zainteresowań,
          • udział w imprezach okolicznościowych, inte­gracyjnych, sportowych, rekre­acyjno-sportowych, konkursach, turniejach, wy­stawach, wycieczkach i wyjazdach rekreacyjnych.