• #LaboratoriaPrzyszłości

      • Jesienią 2021 roku, Szkoła Podstawowa w Nowym Czarnowie przystąpiła do przystąpiła do programu Laboratoria Przyszłości realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

        W ramach programu otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 30 tysięcy złotych na zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych. Poniżej prezentujemy nasze działania z wykorzystaniem zakupionego w ramach programu sprzętu.

        Zapraszamy także do śledzenia naszego profilu Facebook oraz strony internetowej

        Szkolny koordynator programu

        #LaboratoriaPrzyszłości

        Jerzy Surdacki

      • Walentynki 3D

      • Dzięki drukarce 3D nasza choinka zmieniła się w walentynkowe drzewko. My doskonaliliśmy swoje umiejętności wyszukiwania ciekawych projektów, skalowania oraz powielania.

        #LaboratoriaPrzyszłości

        Opublikowano: 14.02.2024.

      • Coraz bliżej święta...

      • Tegoroczne święta w naszej pracowni pod znakiem wydruków 3D oraz spontanicznej twórczości spod znaku #LaboratoriaPrzyszłości.

        Kończący się rok, to także dobra okazja aby podsumować naszą dotychczasową przygodę. na scianie oprócz choinki z wykonanymi podczas zajęć ozdobami, pojawiła się wystawa fotograficzna prezentujaca nasze dotychczasowe przedsięwzięcia.

        Opublikowano:20.12.2023.

      • Wymieniamy doświadczenia...

      • Za nami kolejne zajecia otwarte w ramach inicjatywy #LaboratoriaPrzyszłości. Tym razem gościliśmy naszych przyjaciół ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Chojnie

        Wspólnie wykonaliśmy kilka konstrukcji z klacków Korbo, zgłębialiśmy sekrety elektroniki oraz podstawy programowania. To był dobry czas spędzony na nauce, dobrej zabawie w doborowym towarzystwie. Dziękujemy i zapraszamy ponownie.

        Opublikowano: 8.12.2023.

      • Cała naprzód ku nowej przygodzie!

      • Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego rozpoczynamy kolejna przygodę z #LaboratoriaPrzyszłosci.

         

        Tym razem w niemal wszystkich klasach szkoły podstawowej. Przez cały rok będziemy zgłębiać tajniki konstruowania z klocków Korbo, sekrety elektroniki, druku 3D oraz programowania robotów na różnych poziomach trudności.

    • Czerwiec 2023

      Koniec roku szkolnego, to także czas podsumowań i planów na kolejny rok.

      Z uczniami klas 4-8L podsumowaliśmy nasze umiejętności z zakresu elektroniki, porównaliśmy zakupione w ramach #LaboratoriaPrzyszłości zestawy elektroniczne Boffin I 500 oraz Magnetic Lite, poznaliśmy także zestaw do programowania mikrokontrolerów i nauki elektroniki – Arduino. Zainstalowaliśmy dedykowane oprogramowanie Arduino IDE, sprawdziliśmy, czy wszystko działa, po czym rozpoczęliśmy Kurs podstaw Arduino.

       

      Muzyka bardzo często towarzyszy nam podczas codziennych zajęć. Dzięki zestawowi audio zakupionemu w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości, możemy cieszyć się nią niemalże wszędzie.

      Nowy sprzęt nagłaśniający eksploatowaliśmy bardzo intensywnie przez cały rok szkolny. W czerwcu wykorzystujemy go jeszcze częściej, aby na zakończenie roku szkolnego zaprezentować nasze talenty.

      Maj 2023

      Majowe #LoboratoriaPrzyszlosci w kolorach biało-czerwonych.

      W maju doskonaliliśmy umiejętności obsługi drukarki 3D. Uczyliśmy się skalować i dzielić wydruki, czyścić dysze drukarki oraz wykonywać proste projekty w programie TinkerCAD. Majowe święta i rocznice były także doskonałym pretekstem do rozmów o symbolach narodowych.

       
       
       
       
       
       
       
       

      Po więcej zdjęć zapraszamy na nasz profil Facebook

      Kwiecień 2023

      Wiosenne #LaboratoriaPrzyszlosci to odkrywanie kolejnych poziomów programowania robotów Photon przez najstarszych uczniów, początek przygody dla „maluchów” oraz zgłębianie tajemnic druku 3D.

      Obecnie jesteśmy na etapie programowania jednocześnie trzech robotów za pomocą aplikacji Scratch. W kwietniu dużo czasu poświęciliśmy drukarce 3D. Uczyliśmy się jak o nią dbać, jak przygotowywać, skalować oraz przesyłać gotowe projekty do drukarki. Długo to trwało, ale ostatecznie mogliśmy podziwiać efekty naszych działań.

       
       
       
       

      Po więcej zdjęć zapraszamy na nasz profil Facebook

      Marzec 2023

      Marcowe #LaboratoriaPrzyszłości, to ciąg dalszy przygody z robotami.

      Na kolejnych zajęciach zgłębialiśmy tajniki programowania na różnych poziomach zaawansowania: początkującym w aplikacji Photon Draw, średnim w aplikacji Pfoton Badge obecnie - ekspert w aplikacji Photon Blocks. Powoli przygotowujemy się do jednoczesnego programowania trzech robotów w aplikacji Scratch. W marcu zabawę z robotami rozpoczęli uczniowie z klasy 4U. Przed nami kolejne wyzwania!

      Luty 2023

      Dzięki drukarce 3D zakupionej w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości uczniowie klasy IV przy wsparciu starszych kolegów zrealizowali swoje piłkarskie marzenie.

       

      Styczeń 2023

      Na początku roku w ramach inicjatywy #LaboratoriaPrzyszłości, do zabawy robotami zaprosiliśmy uczniów klas młodszych, starsi tym czasem osiągnęli poziom ekspert.

      Grudzień 2022

      Grudniowe #LaboratoriaPrzyszłości, to długo oczekiwane spotkanie z robotami, do którego przygotowywaliśmy się podczas wcześniejszych zajęć. Potrafimy już nimi samodzielnie sterować oraz zapisywać polecenia w środowisku PhotonDraw. Przed nami kolejne wyzwania związane z programowaniem.

       

      Listopad 2022

      W listopadzie najstarsi uczniowie Szkoły Podstawowej prowadzili zajęcia otwarte dla uczniów ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy.

      Podczas pierwszego spotkania zaprezentowali cały zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości sprzęt. Na kolejnych spotkaniach uczyliśmy się podstaw programowania, działania zgodnego z zapisami instrukcji obsługi, aby pod koniec miesiąca zgłębiać sekrety elektroniki. W ramach zajęć ZWZU tworzyliśmy różnorodne konstrukcje na płaszczyźnie i w przestrzeni za pomocą klocków Korbo oraz projekty z zestawu Boffin 500.

      #LaboratoriaPrzyszłości

       

      Październik 2022

      Październikowe #LaboratoriaPrzyszłości. Energia wiatru… Z nastaniem jesieni zainteresowaliśmy się różnymi źródłami energii odkrywając niezwykłe możliwości wiatru jako źródła energii odnawialnej.

       Nasze zadanie na październik, to ujarzmić jego energię. W tym celu zbudowaliśmy turbinę wiatrową wyposażoną w akumulator. Przez kilka dni szukaliśmy najbardziej optymalnego miejsca oraz ustawień łopatek wiatraka. Wykonaliśmy kilka eksperymentów, które pomogły nam zrozumieć zasady zamiany energii mechanicznej wiatru na energię elektryczną, poznać naturę powstawania wiatru i klasyfikację jego siły według skali Beauforta, dowiedzieliśmy się także, jak działa turbina wiatrowa oraz jak ją wykorzystać. Zgromadzona w ciągu tych kilku dni energia wprawiła w ruch niewielki, wykonany przez nas pojazd. Z ujarzmieniem słońca mieliśmy czekać na wiosnę. Nie daliśmy rady i już teraz zainstalowaliśmy niewielki panel fotowoltaniczny zasilający lampę LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Nauczyliśmy się także wykonywać proste układy z wykorzystaniem kondensatorów, służące do magazynowania energii elektrycznej.

       

      Wrzesień 2022

      Wrzesień z #LaboratoriaPrzyszłości w Zespole Szkół w Nowym Czarnowie upłynął głównie na zgłębianiu sekretów elektroniki.

      W pierwszych dniach nowego roku szkolnego poznawaliśmy nowe pomoce, wybranym przyglądaliśmy się nieco dłużej. Uczyliśmy się obsługi drukarki 3D, podstaw programowania bawiąc się klockami Korbo, sterowania robotami za pomocą telefonu komórkowego. Zbudowaliśmy radio oraz alarm reagujący na zmianę oświetlenia. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyzwania.

       

      Sierpień 2022

      Szkoła Podstawowa w Nowym Czarnowie przystąpiła do inicjatywy edukacyjnej #LaboratoriaPrzyszłości realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

       

      Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych umożliwiające zakup nowoczesnego sprzętu bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

      Nasza szkoła uzyskała wsparcie w wysokości 30 000 złotych, za które zakupione zostały:

      • Drukarka 3D z akcesoriami,
      • Zestaw do programowania mikrokontrolerów i nauki elektroniki wraz ze stacją lutowniczą do mikrokontrolerów,
      • Zestaw robotów Photon do nauki progranowania wraz z akcesoriami,
      • Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (w tym: aparat cyfrowy, mikroporty, mikrofony, oświetlenie studyjne, statyw, gimbal) oraz nagłośnienie,
      • Klocki Konstrukcyjne, zestawy do nauki elektroniki.

      Pozyskaliśmy nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych oraz kół zainteresowań.

      Grudzień 2021

      Jesienią 2021 roku, Szkoła Podstawowa w Nowym Czarnowie przystąpiła do programu #LaboratoriaPrzyszłości realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

      W ramach programu otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 30 tysięcy złotych na zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych. W grudniu, zgodnie z wymogami programu, wydaliśmy około 60% otrzymanej kwoty na zakupy z katalogu wyposażenia podstawowego, dzięki czemu do szkoły trafią już wkrótce:

      • Drukarka 3D MakerBot Sketch,
      • Filament biodegradowalny PLA Sketch (mix kolorów) 0,8 kg – 24 szt. (19,2 kg) (dedykowany do drukarek 3D Makerbot Sketch/ Method),
      • Mistrz STEM - zestawy do programowania mikrokontrolerów i nauki elektroniki,
      • Mikroport Boya BYWM4 PRO K1,
      • Stacja lutownicza ATTEN AT-938D - 60W,
      • Gimbal do aparatów cyfrowych - DJI RSC 2,
      • Mikrofony nakamerowe MKE 200 w Sennheiser,
      • Statyw ARKAS WT 4057 czarny,
      • Canon PowerShot G7X Mark III Czarny,
      • Zestaw oświetlenia ciągłego Quadralite LEDTuber,
      • BOFFIN Magnetic Lite – dwa zestawy.

      Listopad 2021

      #LaboratoriaPrzyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

      Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

      W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. 

      Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

      #LaboratoriaPrzyszlosci

       

       

      Muzyka bardzo często towarzyszy nam podczas codziennych zajęć. Dzięki zestawowi audio zakupionemu w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości, możemy cieszyć się nią niemalże wszędzie.

      Nowy sprzęt nagłaśniający eksploatowaliśmy bardzo intensywnie przez cały rok szkolny. W czerwcu wykorzystujemy go jeszcze częściej, aby na zakończenie roku szkolnego zaprezentować nasze talenty.