• Wycieczka do Komnaty Solnej

          • 23 marca po szkolnych zajęciach, korzystając z pięknej wiosennej pogody, grupa uczniów z ZSS w Nowym Czarnowie wraz z nauczycielami ruszyła na pieszą wycieczkę do Komnaty Solnej „Solbella” w Gryfinie.

            Zaopatrzeni w sprawny sprzęt toczący, napoje i dobre humory zmierzaliśmy do celu. To już 4 wizyta, podczas której regenerujemy siły w zdrowotnej atmosferze groty solnej. Klimat groty, niezwykłe oświetlenie, dźwięki, nasolone powietrze pozytywnie wpływają na zachowanie i funkcjonowanie uczniów oraz uczestników zespołowych zajęć rewalidacyjno - wychowawczych, w szczególny sposób wzbogacając świat zmysłów. Nasza przygoda, w ramach realizacji Projektu Aktywizacji Sensoryczno - Motorycznej "Bawię się, doświadczam, rozwijam" (VI edycji), trwała jeszcze w drodze powrotnej, którą również pokonaliśmy na własnych nogach. Chcielibyśmy podziękować Pani Izabeli Walczak za ciepłe przyjęcie naszej ekipy, okazaną cierpliwość i rabacik. Na pewno jeszcze skorzystamy z dobroczynnego wpływu seansu w grocie - szczególnie w porze szalejących wirusów i przesilenia wiosennego.

          • Nie bądź agresywny, bądź pozytywny!

          • W ramach promocji zdrowego stylu życia i profilaktyki, na zajęciach rewalidacyjnych rozwijających umiejętności społeczne w tym komunikacyjne w klasie I Szkoły Przysposabiającej do Pracy, zrealizowano projekt uczniowski pod hasłem: Nie bądź agresywny, bądź pozytywny!

            Do realizacji projektu skłaniła nas przemoc i agresja Rosji na Ukrainę. Chcąc dać wyraz sprzeciwu postanowiliśmy przejść do działania. Ułożyliśmy plan, zaprosiliśmy do współpracy kolegów i koleżanki oraz wykonaliśmy plakaty, a dziś tj. 23 marca przeprowadziliśmy pikietę całą społecznością uczniowską protestując przeciwko przemocy i agresji między państwami, rówieśnikami i w rodzinach. Skandowaliśmy hasła: Nie bądź agresywny bądź pozytywny! Stop agresji! Stop przemocy! Przyjaźń, Wolność i Braterstwo! 

            Koordynatorowi projektu uczniowskiego Jakubowi Giernatowskiemu uczniowi klasy I SzPdP jak i wszystkim zaangażowanym uczniom i nauczycielom biorącym udział w pikiecie- dziękujemy!

          • Obchody Dnia Życzliwości i Pozdrowień oraz Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa

          • 21 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.

            Już od samego rana, przychodzących do szkoły uczniów witał zapach pieczonych przez klasy I SPU i II PDP  babeczek, które tuż po drugim śniadaniu klasa I SPU rozdała uczniom pozostałych klas wraz ze słodkim poczęstunkiem oraz życzliwymi pozdrowieniami. Uczniowie wysłuchali również informacji na temat właściwego zachowania, utrwalili wiadomości dotyczące tolerancji i akceptacji dla odmienności. W tym dniu, obchodziliśmy także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - data nie jest przypadkowa - nawiązuje do dodatkowego trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Ideą obchodów Dnia jest akcja zakładania kolorowych skarpetek nie do pary, jako wyraz solidarności z osobami z Zespołem Downa.

            Po łakomstwie czas na ruch! Pogoda dopisała! Cała szkoła na świeżym powietrzu wspólnie celebrowała oba święta. Rysowaliśmy kolorową kredą po chodnikach, dmuchaliśmy bańki, składaliśmy sobie życzenia i pozdrowienia. Uczniowie i pracownicy szkoły podziwiali  swoje różnokolorowe skarpetki i dumnie nosili naklejki z dwoma hasłami. A hasła przewodnie tego dnia mieliśmy dwa: „Życzliwość wystarczy” oraz „Miłość nie liczy chromosomów”. Zapraszamy do fotorelacji!

          • Spotkanie z funkcjonariuszem Policji

          • 15.03.2022r. uczniowie klasy IV- VIII SP L uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszem  ds. nieletnich  i patologii KP Policji w Gryfinie panem Hubertem Lewandowskim.

            Zakres wiedzy przedstawionej przez pana Lewandowskiego był bardzo szeroki. Poruszył on temat dotyczący: przejawów i konsekwencji demoralizacji,  zachowań agresywnych,  wykroczeń, czynów karalnych popełnianych przez uczniów na terenie szkoły i w pobliżu szkoły, środków wychowawczych i poprawczych zastosowanych  przez Sąd Rodzinny oraz cyberprzemocy.

            W podsumowaniu pan policjant zaakcentował jak ważny w życiu każdego młodego człowieka jest zdrowy styl życia, rozwój zainteresowań i umiejętności oraz aktywności takie jak uprawianie sporu i dbałość o zdrowie fizyczne i psychiczne. 

            Za poświęcony czas i podzielenie się wiedzą dziękujemy i zapraszamy na kolejne spotkania.

          • Pomoc Ukrainie

          • Wszystkim Darczyńcom dziękujemy za ogromne serce i włączenie się w  pomoc dla Ukrainy!​​​​​​​

            14 marca zgromadzone dary zostały przewiezione do Powiatowego Magazynu Pomocy Humanitarnej w Gryfinie (sala gimnastyczna I LO przy ul. Niepodległości 16). 

            Pomagamy dalej! Włączamy się w kolejne akcje organizowane przez nasz Powiat.

            Zobaczcie, co możemy jeszcze wspólnie zrobić!

            Obecnie potrzebne są:

            • odzież (dresy, leginsy, t-shirty)
            • obuwie lekkie (tenisówki, trampki, adidasy),
            • bielizna (dziecięca, męska, damska, w szczególności biustonosze),
            • żywność (musy dla dzieci, soki, jogurty, serki – z możliwie najdłuższym terminem ważności),
            • środki czystości (płyny do naczyń, proszki i płyny do prania),
            • kolorowanki, wycinanki, kredki,
            • gry typu: karty, memory, domino, szachy, warcaby, układanki.

            Każda pomoc jest bezcenna!

          • Smaki i zapachy zimy

          • 10 marca odbyło się czwarte i ostatnie już spotkanie w ramach realizacji Programu Aktywizacji Sensorycznej „Smaki i zapachy pór roku”.

            W spotkaniu tym udział wzięli uczestnicy zespołów rewalidacyjno- wychowawczych oraz uczeń klasy VII SPU. Tematem przewodnim spotkania była trwająca jeszcze zima. Młodzież poznawała lub utrwalała poznane wcześniej smaki i zapachy produktów kojarzących się z zimą. Spróbować można było: kiszonych ogórków, soku z kiszonej kapusty, orzechów laskowych, czekoladek z nadzieniem miętowym, pomarańczy oraz herbaty z miodem, pomarańczą i goździkami. Zapraszamy do fotorelacji!

          • Dni otwarte Branżowej Szkoły I stopnia Nr 12 w Szczecinie

          • 2 marca uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Nowym Czarnowie zwiedzali w ramach dni otwartych Branżową Szkołę I stopnia Nr 12 w Szczecinie.

            Szkoła ta kształci uczniów w takich zawodach jak: kucharz, krawiec, pracownik pomocniczy krawca, ogrodnik, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, cukiernik, stolarz, pracownik pomocniczy stolarza, tapicer, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Celem wycieczki była orientacja zawodowa oraz planowanie swojej przyszłości.

          • Wyjazd do opery

          • Dziś 25.02.2022r. grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej z klasy III U, zespołów klasowych IV-VI U i VII-VIII U oraz ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy z klasy II i III wzięła udział w pięknym i barwnym spektaklu „O krasnoludkach i sierotce Marysi" w Operze na Zamku w Szczecinie.

            Ogromne wrażenie wywarła na nas: orkiestra, gra aktorów, śpiew, piękna choreografia i barwne stroje. Spektakl wiernie odtworzył bajkę Marii Konopnickiej o tym samym tytule. Przedstawienie było przepiękne! I jak to w bajkach bywa dobro zło pokonało, a my szczęśliwi i zadowoleni wróciliśmy do szkoły licząc na kolejny wyjazd.

          • TŁUSTY CZWARTEK

          • Tłusty czwartek- tak, jak każe tradycja każdy w ten dzień powinien zjeść pączka.

            Tak też było w naszej szkole. W ten bardzo słodki dzień (24.02.2022) uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy w ramach zajęć kulinarnych samodzielnie przygotowali pączki. Zapraszamy do fotorelacji.

          • Zabawa karnawałowo- walentynkowa

          • W dniu 22 lutego w Zespole Szkół w Nowym Czarnowie odbyła się zabawa karnawałowo – walentynkowa.

            Uczniowie poznawali zabawy i tradycje związane z karnawałem oraz dniem świętego Walentego. Nie zabrakło więc momentów do okazywania sobie wyrazów sympatii i radości. Wspólne tańce w rytm przebojów, zabawy i konkursy wypełniły ten bardzo mile spędzony czas, a do tańca zapraszał niezastąpiony DJ Kuba. Zapraszamy do fotorelacji!

          • WOŚP 2022

          • W piątek, 28 stycznia, w naszej szkole odbyła się zbiórka dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

            Udało nam się zebrać 140,10 zł i taką też kwotę nasza przedstawicielka, w dniu finału czyli 30 stycznia, przekazała w sztabie WOŚP w Gryfinie.

          • BEZPIECZNE FERIE

          • 26 stycznia, w ramach działań Referatu Spraw Społecznych oraz Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy współpracy z Komendą Powiatową Policji, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej, odbyło się spotkanie dotyczące bezpiecznych ferii.

            Na spotkaniu uczniowie zapoznali się z „Kodeksem postępowania w okresie ferii”, który następnie podpisali odciskiem swojego kciuka. Młodzież, oprócz cennych wskazówek jak bezpiecznie spędzić nadchodzące ferie zimowe, otrzymała również elementy odblaskowe, kolorowanki, broszurki oraz plakaty dotyczące bezpieczeństwa. Zapraszamy do fotorelacji!

          • Karnawał w zespołach rewalidacyjno- wychowawczych

          • Dziś, 20 stycznia, grupa młodzieży z zespołów rewalidacyjno - wychowawczych, bawiła się przy karnawałowych rytmach.

            Najpierw razem przygotowaliśmy salę: nadmuchaliśmy balony wypełnione różnym materiałem, zawiesiliśmy je pod sufitem, zadbaliśmy o oświetlenie i zimowy wystrój. Podczas zabawy uczestnicy stymulowali zmysły wzroku, słuchu, węchu i czucia - obserwowaliśmy kolorowe światełka, blask zimnych ogni, świecące serpentyny. Można było również pokołysać się w rytm muzyki. Imprezę zakończył słodki poczęstunek. Karnawałowicze rozeszli się w zabawowej atmosferze. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji Projektu Aktywizacji Sensoryczno - Motorycznej "Bawię się, doświadczam, rozwijam" VI edycja.

          • Organizacja nauki w okresie przed i poświątecznym

          • Organizacja nauki w okresie przed i poświątecznym w Zespole Szkół w Nowym Czarnowie.

                         Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 13 grudnia 2021 roku w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z dnia 14 grudnia 2021, poz. 2301) informuję, że w szkołach wchodzących w skład Zespołu Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie wszystkie zajęcia szkolne, rewalidacyjno - wychowawcze i rewalidacyjne, realizowane będą w bezpośrednim kontakcie uczestnika lub ucznia z osobą prowadzącą te zajęcia na terenie szkoły.
            W dniach od 20 do 22 grudnia 2021 roku oraz od 3 do 5 stycznia 2022 roku zapraszamy uczniów i uczestników zajęć rewalidacyjno - wychowawczych do szkoły. Pracujemy, uczymy się w trybie stacjonarnym.

            Jednocześnie przypominam, że dzień 7 stycznia 2022 r. jest dniem wolnym od zająć dydaktyczno - wychowawczych.

                                                            Elżbieta Dawidowicz
              Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych
            w Nowym Czarnowie

          • Projekt Edukacyjny „Świętujemy rok liturgiczny”

          • Święta i związane z nimi tradycje oraz zwyczaje są okazją do refleksji nad naszym przeżywaniem zarówno świąt Wielkanocnych jak i Bożego Narodzenia. 

            W ramach realizowanego Projektu Edukacyjnego „Świętujemy rok liturgiczny”, w ostatnim etapie skupiliśmy się na Świętach Bożego Narodzenia i poprzedzającym je Adwencie. Uczniowie mieli do wykonania kilka zadań. Jedno z nich dotyczyło kalendarza adwentowego. W pomysłowy sposób zrobiony kalendarz pomagał nam odliczać dni do tego wielkiego wydarzenia. Codziennie jeden z uczniów odcinał sznureczek z gwiazdką i prezentem. Kolejnym symbolem do wykonania był wieniec adwentowy. Piękne i pomysłowe wieńce po ekspozycji dekorowały nasze klasy. Wiele pozytywnych uczuć wzbudziła również możliwość własnoręcznego wykonania Szopki Bożonarodzeniowej, w której znalazły się wszystkie postaci tego wielkiego wydarzenia czyli Dzieciątko Jezus, Maryja, Józef, Trzej Królowie oraz pasterz. Nie zabrakło sianka i baranków. Pomysłowość uczniów nie miała granic i powstały piękne wytwory. Wszystkim zaangażowanym uczniom serdecznie dziękujemy.

          • Konkurs #BEZPRZEMOCY

          • Miło nam poinformować, że uczeń klasy VIII Konrad Mazurek zajął III miejsce w konkursie plastycznym #BEZPRZEMOCY.

            Celem Konkursu jest wspieranie idei kampanii ,,19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” organizowanej przez Fundację PoDRUGIE, której przyświeca cel budowania świata bezpiecznego, spokojnego, bez przemocy. Patronat nad konkursem objęli: Starosta Gryfiński, Burmistrz Gminy Chojna oraz Komisariat Policji w Chojnie. Prace Konkursowe zostaną wyeksponowane w Centrum Kultury w Chojnie.

          • Wielki Test Edukacyjny

          • Uczniowie Zespołu Szkół w Nowym Czarnowie uczestniczyli w jesiennej edycji konkursu plastyczno- literackiego „Świat i ja”, który przebiegał pod hasłem „Ja w przyszłości”.

            Uczniowie mieli przekazać jak wyobrażają sobie swoje życie i świat w przyszłości. A w tym wszystkim oni… pięcioro naszych uczniów wyobraziło sobie przyszłość i przelało to na kartkę papieru. Zespół Szkół w Nowym Czarnowie otrzymał II miejsce w kraju wśród placówek uczestniczących w Wielkim Teście Edukacyjnym, natomiast Dominik Matysiak zajął II miejsce w swojej kategorii wiekowej! Jako nagrodę otrzymał słuchawki z powerbankiem inPods 12.

            Dominik gratulujemy kolejnego sukcesu plastycznego!