• .

          • Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy/ Інформація для батькiв дiтей, якi прибувають з України

          • Warsztaty przyrodnicze

          • W dniu 29 marca w naszej szkole odbyły się warsztaty przyrodnicze pt.” Tropami leśnych zwierząt”.

            Zajęcia przeprowadził pracownik Nadleśnictwa Gryfino – Pani Urszula Czapiewska. Szkolna młodzież dowiedziała się wiele ciekawych rzeczy o życiu i zwyczajach zwierząt, które zamieszkują Polskie lasy. Uczniowie mieli okazje poznać także ich tropy. Każdy z uczestników warsztatu miał okazję odbić w masie solnej ślad swego ulubionego mieszkańca lasu. To były naprawdę ciekawe i pouczające warsztaty. Pani Urszuli Czapiewskiej bardzo dziękujemy za tą cenną lekcje przyrody.

          • Powitanie wiosny

          • Właśnie dzisiaj w naszej szkole udało się nam nareszcie przywitać WIOSNĘ. Chcieliśmy mieć pewność, że na pewno przyszła i nie zawiedliśmy się. Dzień 24.03.2022 r. chociaż o poranku mglisty, na czas trwania imprezy rozbłysnął pięknym słońcem.

            Nie zawiodła nas pierwsza zielona trawa i nieśmiało pękające w cieple słonka zielone pączki krzewów. Nasi uczniowie dzielnie poszukiwali ukrytych w zakamarkach boiska wskazówek potrzebnych do rozwiązania przygotowanej krzyżówki. Dziewczynki z młodszych klas posadziły piękne bratki do kaskadowej doniczki. Starsi uczniowie zagospodarowali przygotowaną wcześniej grządkę i zasiali tam nasiona nowalijek. Wykorzystamy je później do kolorowych kanapek i sałatek. Równolegle trwały gry i zabawy na boisku szkolnym, a nieopodal nęciły nas zapachy unoszące się z pierwszego wiosennego grilla. Wniosek nasuwa się jeden – wiosna już z nami jest i nigdzie się nie wybiera, a my ogromnie się z tego cieszymy. Niech trwa jak najdłużej!

          • Wycieczka do Komnaty Solnej

          • 23 marca po szkolnych zajęciach, korzystając z pięknej wiosennej pogody, grupa uczniów z ZSS w Nowym Czarnowie wraz z nauczycielami ruszyła na pieszą wycieczkę do Komnaty Solnej „Solbella” w Gryfinie.

            Zaopatrzeni w sprawny sprzęt toczący, napoje i dobre humory zmierzaliśmy do celu. To już 4 wizyta, podczas której regenerujemy siły w zdrowotnej atmosferze groty solnej. Klimat groty, niezwykłe oświetlenie, dźwięki, nasolone powietrze pozytywnie wpływają na zachowanie i funkcjonowanie uczniów oraz uczestników zespołowych zajęć rewalidacyjno - wychowawczych, w szczególny sposób wzbogacając świat zmysłów. Nasza przygoda, w ramach realizacji Projektu Aktywizacji Sensoryczno - Motorycznej "Bawię się, doświadczam, rozwijam" (VI edycji), trwała jeszcze w drodze powrotnej, którą również pokonaliśmy na własnych nogach. Chcielibyśmy podziękować Pani Izabeli Walczak za ciepłe przyjęcie naszej ekipy, okazaną cierpliwość i rabacik. Na pewno jeszcze skorzystamy z dobroczynnego wpływu seansu w grocie - szczególnie w porze szalejących wirusów i przesilenia wiosennego.

          • Nie bądź agresywny, bądź pozytywny!

          • W ramach promocji zdrowego stylu życia i profilaktyki, na zajęciach rewalidacyjnych rozwijających umiejętności społeczne w tym komunikacyjne w klasie I Szkoły Przysposabiającej do Pracy, zrealizowano projekt uczniowski pod hasłem: Nie bądź agresywny, bądź pozytywny!

            Do realizacji projektu skłaniła nas przemoc i agresja Rosji na Ukrainę. Chcąc dać wyraz sprzeciwu postanowiliśmy przejść do działania. Ułożyliśmy plan, zaprosiliśmy do współpracy kolegów i koleżanki oraz wykonaliśmy plakaty, a dziś tj. 23 marca przeprowadziliśmy pikietę całą społecznością uczniowską protestując przeciwko przemocy i agresji między państwami, rówieśnikami i w rodzinach. Skandowaliśmy hasła: Nie bądź agresywny bądź pozytywny! Stop agresji! Stop przemocy! Przyjaźń, Wolność i Braterstwo! 

            Koordynatorowi projektu uczniowskiego Jakubowi Giernatowskiemu uczniowi klasy I SzPdP jak i wszystkim zaangażowanym uczniom i nauczycielom biorącym udział w pikiecie- dziękujemy!

          • Obchody Dnia Życzliwości i Pozdrowień oraz Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa

          • 21 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.

            Już od samego rana, przychodzących do szkoły uczniów witał zapach pieczonych przez klasy I SPU i II PDP  babeczek, które tuż po drugim śniadaniu klasa I SPU rozdała uczniom pozostałych klas wraz ze słodkim poczęstunkiem oraz życzliwymi pozdrowieniami. Uczniowie wysłuchali również informacji na temat właściwego zachowania, utrwalili wiadomości dotyczące tolerancji i akceptacji dla odmienności. W tym dniu, obchodziliśmy także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - data nie jest przypadkowa - nawiązuje do dodatkowego trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Ideą obchodów Dnia jest akcja zakładania kolorowych skarpetek nie do pary, jako wyraz solidarności z osobami z Zespołem Downa.

            Po łakomstwie czas na ruch! Pogoda dopisała! Cała szkoła na świeżym powietrzu wspólnie celebrowała oba święta. Rysowaliśmy kolorową kredą po chodnikach, dmuchaliśmy bańki, składaliśmy sobie życzenia i pozdrowienia. Uczniowie i pracownicy szkoły podziwiali  swoje różnokolorowe skarpetki i dumnie nosili naklejki z dwoma hasłami. A hasła przewodnie tego dnia mieliśmy dwa: „Życzliwość wystarczy” oraz „Miłość nie liczy chromosomów”. Zapraszamy do fotorelacji!

          • Spotkanie z funkcjonariuszem Policji

          • 15.03.2022r. uczniowie klasy IV- VIII SP L uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszem  ds. nieletnich  i patologii KP Policji w Gryfinie panem Hubertem Lewandowskim.

            Zakres wiedzy przedstawionej przez pana Lewandowskiego był bardzo szeroki. Poruszył on temat dotyczący: przejawów i konsekwencji demoralizacji,  zachowań agresywnych,  wykroczeń, czynów karalnych popełnianych przez uczniów na terenie szkoły i w pobliżu szkoły, środków wychowawczych i poprawczych zastosowanych  przez Sąd Rodzinny oraz cyberprzemocy.

            W podsumowaniu pan policjant zaakcentował jak ważny w życiu każdego młodego człowieka jest zdrowy styl życia, rozwój zainteresowań i umiejętności oraz aktywności takie jak uprawianie sporu i dbałość o zdrowie fizyczne i psychiczne. 

            Za poświęcony czas i podzielenie się wiedzą dziękujemy i zapraszamy na kolejne spotkania.

          • Pomoc Ukrainie

          • Wszystkim Darczyńcom dziękujemy za ogromne serce i włączenie się w  pomoc dla Ukrainy!​​​​​​​

            14 marca zgromadzone dary zostały przewiezione do Powiatowego Magazynu Pomocy Humanitarnej w Gryfinie (sala gimnastyczna I LO przy ul. Niepodległości 16). 

            Pomagamy dalej! Włączamy się w kolejne akcje organizowane przez nasz Powiat.

            Zobaczcie, co możemy jeszcze wspólnie zrobić!

            Obecnie potrzebne są:

            • odzież (dresy, leginsy, t-shirty)
            • obuwie lekkie (tenisówki, trampki, adidasy),
            • bielizna (dziecięca, męska, damska, w szczególności biustonosze),
            • żywność (musy dla dzieci, soki, jogurty, serki – z możliwie najdłuższym terminem ważności),
            • środki czystości (płyny do naczyń, proszki i płyny do prania),
            • kolorowanki, wycinanki, kredki,
            • gry typu: karty, memory, domino, szachy, warcaby, układanki.

            Każda pomoc jest bezcenna!

          • Smaki i zapachy zimy

          • 10 marca odbyło się czwarte i ostatnie już spotkanie w ramach realizacji Programu Aktywizacji Sensorycznej „Smaki i zapachy pór roku”.

            W spotkaniu tym udział wzięli uczestnicy zespołów rewalidacyjno- wychowawczych oraz uczeń klasy VII SPU. Tematem przewodnim spotkania była trwająca jeszcze zima. Młodzież poznawała lub utrwalała poznane wcześniej smaki i zapachy produktów kojarzących się z zimą. Spróbować można było: kiszonych ogórków, soku z kiszonej kapusty, orzechów laskowych, czekoladek z nadzieniem miętowym, pomarańczy oraz herbaty z miodem, pomarańczą i goździkami. Zapraszamy do fotorelacji!

          • Dni otwarte Branżowej Szkoły I stopnia Nr 12 w Szczecinie

          • 2 marca uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Nowym Czarnowie zwiedzali w ramach dni otwartych Branżową Szkołę I stopnia Nr 12 w Szczecinie.

            Szkoła ta kształci uczniów w takich zawodach jak: kucharz, krawiec, pracownik pomocniczy krawca, ogrodnik, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, cukiernik, stolarz, pracownik pomocniczy stolarza, tapicer, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Celem wycieczki była orientacja zawodowa oraz planowanie swojej przyszłości.