• Konkurs LOP i PCK

          • W dniu 31 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie wiedzy na temat przyrody i naszego zdrowia zatytułowanym „O przyrodę dbam- super zdrowie mam!”.

            Uczestnicy rozwiązywali krzyżówki, zagadki, quizy oraz układanki obrazkowe. Spotkanie to było doskonałą okazją, aby powtórzyć  i zgłębić swoją wiedzę na temat otaczającej nas przyrody oraz utrwalić zasady zdrowego odżywiania i stylu życia. Zapraszamy do fotorelacji!

          • Konkurs plastyczny

          • Uczniowie Zespołu Szkół w Nowym Czarnowie wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Międzyzdrojach, Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach oraz Koło nr 19 Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

            Celem konkursu było rozbudzenie u dzieci i młodzieży wyobraźni, zaprezentowanie zdolności plastycznych, propagowanie czytelnictwa oraz aktywne i kreatywne spędzanie wolnego czasu. Zadanie uczestników polegało na wykonaniu  pracy plastycznej odnoszącej się do hasła konkursu: „Pomaganie jest fajne”. Do organizatorów nadesłano ponad 160 prac. Na podium znaleźli się również nasi uczniowie.

            I miejsce: Dawid Molasy – „ Tajemniczy ogród” 

            I miejsce: Norbert Kaftański – „Zezia i Giler” 

            II miejsce: Julia Tokarzewska – „Legenda o myśliwym i olbrzymie z Krzywego Lasu” 

            Wyróżnienie: Marika Pietruszewska – „Mały Książę” . 

            25 maja 2022 r. udaliśmy się na uroczystą galę rozdania nagród, która odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach. Na przybyłych laureatów, opiekunów oraz pozostałych gości czekało wiele niespodzianek. Finał rozpoczął się od krótkiego przedstawienia przygotowanego przez bibliotekarzy potwierdzając,  że „Pomaganie jest fajnie i pomagając stajemy się szczęśliwi!”. Po tak cudownym wstępie, nastąpił długo wyczekiwany moment wręczenia super nagród i błysk fleszy. Cała uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem dla wszystkich przybyłych gości. 

            Po tych niezwykłych przeżyciach Parkiem Zdrojowym i Aleją Gwiazd udaliśmy się nad morze. Była kąpiel słoneczna, kąpiel w morzu, zbieranie muszelek, spacer brzegiem morza i po molo. I rzecz jasna - obowiązkowy zakup pamiątek. 

            Szczęśliwi i zadowoleni wróciliśmy do domu. Jeszcze tam wrócimy!

          • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2021 / 2022

          • HARMONOGRAM EGZAMINU

            W terminie głównym:

            1. język polski – 24 maja 2022 r. (wtorek) – godz. 9:00
            2. matematyka – 25 maja 2022 r. (środa) – godz. 9:00
            3. język niemiecki – 26 maja 2022 r. (czwartek) – godz. 9:00

            W terminie dodatkowym:

            1. język polski – 13 czerwca 2022 r. (poniedziałek) – godz. 9:00
            2. matematyka – 14 czerwca 2022 r. (wtorek) – godz. 9:00
            3. język niemiecki – 15 czerwca 2022 r. (środa) – godz. 9:00

            Inne ważne terminy:

            • Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty - 1 lipca 2022 r.
            • Termin przekazania szkołom wyników, zaświadczeń i informacji - do 7 lipca 2022 r.
            • Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji 8 lipca 2022 r.


            CZAS TRWANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z POSZCZEGÓLNYCH PRZEDMIOTÓW

            1. język polski - 180 minut,
            2. matematyka - 150 minut,
            3. język niemiecki - 135 minut.

            WAŻNE INFORMACJE

             

            Zdającym życzymy połamania piór!

          • Wyjazd do Biblioteki Publicznej w Gryfinie

          • 23 maja uczniowie Szkoły Podstawowej z klas III-VIII odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Gryfinie.

            Na dzisiejszych zajęciach Pan Daniel Łoza opowiedział młodzieży o tym co oprócz książek znajduje się w zbiorach bibliotecznych oraz o tym jak nazywa się zawód, który wykonuje osoba pracująca w bibliotece, a także jak dokładnie wygląda proces wypożyczania zbiorów bibliotecznych. W drugiej części zajęć czarodziej Pan Mariusz Kiełtyka zaprosił nas do obejrzenia japońskiego teatrzyku Kamishibai pt: „Kiedy dorosnę… Marzenia motylego jajeczka” Ildi Vibok. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania i wymieniali kolejne zwierzątka, którymi chciało zostać jajeczko kiedy dorośnie. Następnie wspólnie wyrecytowaliśmy i obejrzeliśmy ilustracje do wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” wykonane przez inne dzieci. Śmiechu było co niemiara! Każdy miał również okazję zakręcić kołem fortuny i odpowiedzieć na pytanie z wylosowanej przez siebie kategorii. Na koniec każdy otrzymał tatuaż z postacią Reksia, a fakt naszego spotkania uwieczniliśmy na fotografii. Panom bibliotekarzom bardzo dziękujmy na ciekawe zajęcia! P. S. A w drodze powrotnej do szkoły wszyscy uczestnicy zajęć zasłużyli na lody!

          • Leśna Polana 2022

          • 19 maja w Zespole Szkół w Nowym Czarnowie odbyła się szósta edycja Imprezy Turystyczno-Integracyjnej ”Leśna Polana”. Tegoroczną patronką i symbolem imprezy została Mrówka Matylda. 
            Impreza została dofinansowana ze środków Powiatu Gryfińskiego.

            Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ”Most” w Nowym Czarnowie wespół z Zespołem Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie. Impreza wspomagana była również w sposób organizacyjny i terenowy przez Dom Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie.

            Na Leśną Polanę przybyły dzieci, młodzież i dorośli z Chojny, Morynia, Bań, Gardna, Gryfina i Nowego Czarnowa. Byli także rodzice uczniów oraz absolwenci naszej szkoły.

            Wśród zaproszonych gości mieliśmy zaszczyt powitać burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Mieczysława Sawaryna, komendanta Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej Sławomira Michalskiego, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego Elżbietę Lorenowicz-Bień, przedstawicieli władz DPS w Nowym Czarnowie Danutę Baczul i Ewę Świderek, wiceprzewodniczącą Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ”Most” Koło nr 1 w Gryfinie Marzenę Rengiewicz oraz przedstawiciela Rady Rodziców Edytę Molasy-Malinowską.

            W ramach tegorocznej imprezy zorganizowano „Marsz na Orientację”, którego celem było pokonanie pieszo danej trasy i odnalezienie w terenie Punktów Kontrolnych oznaczonych na mapie. Równolegle odbył się „Pogodny Spacer”, gdzie uczestnicy pokonali wyznaczoną trasę i wykonali proste zadania na stanowiskach ustawionych przez organizatora.

            Dużym zainteresowaniem cieszyła się fotobudka, gdzie można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z elementem logo imprezy. Atrakcją dla uczestników było spotkanie ze strażakami Zakładowej Służby Ratowniczej Elektrowni Dolna Odra, możliwość wejścia do samochodu i użycie prawdziwego węża strażackiego.

            Po wykonaniu wszystkich zadań przyszedł czas na przepyszną grochówkę, słodką drożdżówkę i kiełbaskę z grilla. Był także dmuchaniec dla tych, którzy lubią odpoczywać aktywnie.

            Podsumowaniem imprezy było wręczenie przez dyrektor Elżbietę Dawidowicz i wicedyrektora Jerzego Surdackiego każdemu uczestnikowi pamiątkowego medalu z tegorocznym logo imprezy – Mrówką Matyldą oraz dyplomu uczestnictwa dla każdej drużyny. Celem „Leśnej Polany” było propagowanie różnych form turystyki wśród osób z niepełnosprawnościami, aktywnego i atrakcyjnego spędzania czasu oraz promocji placówki zajmującej się edukacją i wychowaniem osób z niepełnosprawnością intelektualną. Udało się osiągnąć cele, dzięki dofinansowaniu ze środków finansowych Powiatu Gryfińskiego, Stowarzyszenia „Most” w Nowym Czarnowie, Domu Pomocy w Nowym Czarnowie oraz Rady Rodziców ZSS w Nowym Czarnowie.

            Serdecznie dziękujemy sponsorowi Intermarche w Gryfinie. Dziękujemy również wolontariuszom z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Gryfinie.

             

            Do zobaczenia za rok!

          • Wyjazd do Wierzbowego Lasu

          • 17 maja uczniowie klasy I oraz uczestnicy zajęć rewalidacyjno - wychowawczych ZSS w Nowym Czarnowie wraz z nauczycielami, rodzicami i przyjaciółmi spędzali piękny majowy dzień w Spółdzielni Socjalnej "Wierzbowy Las" w Starym Czarnowie.

            Wycieczka odbyła się w ramach realizacji Projektu Aktywizacji Sensoryczno - Motorycznej "Bawię się, doświadczam, rozwijam" VI edycja. Jak zwykle, nasza ekipa dotarła na miejsce busem z przyczepką. Wszyscy podekscytowani i w dobrych nastrojach nastawiliśmy się na emocje związane z konną jazdą. Dla naszych podopiecznych, mających duże trudności z funkcjonowaniem układu przedsionkowego oraz czuciowego, hipoterapia jest doskonałym sposobem na stymulację w/w układów. Samo przebywanie w bliskim otoczeniu zwierząt ma terapeutyczny charakter dla naszych dzieci. "Maluchy" mogły wyczyścić koniki, przespacerować się z nimi, nakarmić, bardzo zainteresowały się życiem zwierząt znajdujących się na terenie spółdzielni. W przerwach pomiędzy jazdami mogliśmy wspólnie posiedzieć przy ognisku i zjeść przywieziony prowiant. Dziękujemy hipoterapeutom Pani Irenie i Panu Amadeuszowi oraz wolontariuszom za poświęcony nam czas i okazaną cierpliwość. Na pewno jeszcze nie raz odwiedzimy zwierzęta z "Wierzbowego Lasu".

          • Wyjazd do Biblioteki Publicznej w Gryfinie

          • 6 maja uczniowie naszej szkoły po raz kolejny odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Gryfinie, gdzie wzięli udział w zajęciach biblioterapeutycznych, których tematem tym razem był szacunek. Zajęcia jak zawsze przeprowadził Pan Mariusz Kiełtyka.

            W pierwszej części zajęć uczniowie wspólnie ustalili czym jest szacunek i jak okazujemy go innym. Następnie przy pomocy „okna szacunku” wyjaśniliśmy postawy osób wyrażających szacunek i tych, które go nie okazują oraz przeanalizowaliśmy ich relacje między sobą. Uczniowie wysłuchali również opowiadania Barbary Kosmowskiej pt.: „Szacun i gorzka czekolada”. Opowiadanie to przedstawiało historię trzech nastolatek z jednej klasy. Ich perypetie i trudna relacja doprowadziły do tego, że główna bohaterka straciła szacunek do siebie samej i bardzo to przeżywała. Młodzież odpowiedziała również  na wiele ważnych pytań takich jak: komu i czemu należy okazywać szacunek?, czy bogatym ludziom należy się większy szacunek?, jak można zapracować na szacunek innych?, jak czuje się osoba, której się nie szanuje? Na koniec zajęć w formie pantomimy uczniowie ćwiczyli okazywanie szacunku.

            Bardzo dziękujemy panu Mariuszowi za cenną lekcję dotyczącą tak ważnej wartości oraz za „Szkolny słownik synonimów” podarowany naszej szkolnej bibliotece.

          • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • W czwartek 5 maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

            Uczniowie szkoły podstawowej przygotowali montaż słowno – muzyczny, który przybliżył wszystkim zebranym ważne wydarzenie z historii naszego kraju. Uczniowie poprzez wymowne dekoracje, zapadające w pamięć teksty poetyckie zaakcentowali rangę tego wydarzenia, które odegrało kluczową rolę w procesie kształtowania nowoczesnego państwa i szerzenia postaw obywatelskich. Doniosły charakter tego spotkania podkreśliły także piękne pieśni, odświętne stroje uczestników, biało – czerwone kotyliony oraz chorągiewki w barwach narodowych. Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja była doskonałą okazją do refleksji na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, a także pielęgnowania patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży.

          • Dzień Ziemi

          • W dniu 29 kwietnia w naszej szkole odbyła się szkolna impreza z okazji Dnia Ziemi.

            Uczniowie brali udział w konkursach ekologicznych i przyrodniczych. Wszyscy utrwalali zasady segregacji śmieci i recyklingu. Uczniowie brali także udział w zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. Po wysiłku fizycznym przyszedł czas na odpoczynek i wspólne pieczenie kiełbasek. To był miło spędzony czas. Pamiętajmy jednak, że Dzień Ziemi jest raz do roku, ale my o czystość naszego otoczenia powinniśmy dbać każdego dnia.